معرفی سیماقند

 

شرکت سیماقند در مرداد ماه سال1353 شمسی (آگوست 1974 میلادی)، ابتدا به منظور مهندسی و اجرای پروژه های صنعتی تاسیس گردید و متعاقب آن به توسعه کار خود در معرفی شرکت های صاحب نام جهانی در بازار صنعتی ایران پرداخت. این شرکت با فعالیت در صنایع سیمان، انرژی و وفولاد آغاز به فعالیت نموده و سپس بصورت گسترده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی با معرفی شرکت های معتبر اروپای غربی و معظم آسیایی( چین، هند و کره جنوبی) به بازار صنایع کشور وارد شد.

حضور گسترده این شرکت در صنایع فولاد کشور نظیر شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، مجتمع فولاد مبارکه و صنایع فولاد اهواز با معرفی شرکت های بزرگ اروپایی، کوتنر اوشاتز و فلندر و هماهنگی های لازم به منظور ارائه خدمات پس از فروش با رضایت مشتری و حسن شهرت همراه بوده است.

همکاری در صنایع نفت و گاز کشور با حمایت موسسه ملی نفت فرانسه،IFP و زیر مجموعه های آن Prosernat, Axens در زمینه فرآوری و انتقال دانش فنی، سالهاست در دستور کار شرکت قرار دارد. حضور در فازهای مختلف طرح توسعه پارس جنوبی، طرح های توسعه پالایشگاه ها و پتروشیمی های کشور موارد متعددی از این نوع همکاری می­باشد.

دپارتمان انرژی سیماقند علاوه بر تهیه و تامین عمده تجهیزات الکترومکانیکی، ابزار دقیق و آتش نشانی، دارای نمایندگی های انحصاری از شرکت های خوش نام آلمانی، ایتالیایی، کره جنوبی و ترکیه ای می باشد که اهم آنها عبارتند از Hartmann-Exal/Germany ، Metal CAM/Italy ، PCC/South Korea و CW-Fluid/South Korea

بخش معدن شرکت در زمینه تامین تجهیزات معدنی بمنظور بهبود فرآوری و افزایش کاربری صنایع وابسته، نمایندگی انحصاری شرکت های Neyrtec فرانسوی و ERGA روسی و چندین شرکت بین المللی صاحب برند را دارا میباشد.

بمنظور ارتباط قابل اطمینان با تولید کنندگان و مصرف کنندگان کالا، این شرکت اقدام به گشایش مقطعی دفاتری  در برخی از کشورهای طرف قرارداد نموده تا دسترسی به منابع فنی و بازرگانی را سهولت بخشد.

شرکت سیماقند، فعالیت خود را تنها به معرفی منابع محدود نمی نماید، بلکه خود را ملزم به تداوم همکاری با طرفین قرارداد بمنظور اطمینان از انتقال تکنولوژی و کسب بالاترین راندمان تولید و تضمین تجهیزات انتقالی در چهار چوب تعهدات نمایندگی میداند.

دپارتمان فولاد

دپارتمان فولاد شرکت سیماقند در سال 1360 شکل گرفت و فعالیت خود را با ارائه خدمات به صنعت فولاد کشور آغاز نمود. این بخش دارای سوابق طولانی در همکاری با کارخانجات فولاد نظیر فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد سبا، فولاد خوزستان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد سیرجان ایرانیان، فولاد کاوه جنوب، فولاد یزد، فولاد خراسان، فولاد بناب، فولاد نطنز، مجتمع صنعتی اسفراین، فولاد آلیاژی ایران، سازمان صنایع دفاع، فولاد خزر و .... میباشد.

این دپارتمان با اخذ نمایندگی از شرکت های معتبر آسیایی و اروپایی نظیر شرکت HEG هندوستان،NCO  ایتالیا، Kuettner آلمان، HUDE آلمان و Donly چین خدمات گسترده ای به این صنعت ارائه نموده است.

از جمله فعالیتهای دپارتمان فولاد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تأمین الکترودهای گرافیتی در سایزهای مختلف جهت کوره های قوس الکتریکی برای بیش از 25 سال از شرکت HEG هند
 • طراحی، ساخت و تامین قطعات یدکی خطوط نورد از شرکت NCO ایتالیا
 • طراحی فرآیندها و ساخت تجهیزات مورد نیاز فولاد سازی، گوگردزدایی و بازیابی انرژی با همکاری شرکت Kuetner آلمان
 • طراحی و اجرای پروژه های کک سازی و انواع جرثقیل ها با شرکت HUDE
 • تأمین موتورهای الکتریکی و تجهیزات انتقال مکانیکی از جمله گیربکس و کوپلینک از شرکت Donly چین

لازم به ذکر است که شرکت Flender آلمان در حدود 25 سال و تا پیش از آنکه توسط شرکت زیمنس آلمان خریداری شود، تجهیزات و خدمات مورد نیاز مشتریان ایرانی را از طریق دپارتمان فولاد سیماقند عرضه میکرد.

دپارتمان نفت و گاز

دپارتمان نفت، گاز و پتروشیمی شرکت سیماقند فعالیت خود را از 25 سال پیش با نمایندگی شرکت آلفالاوال پکیناکس (Alfalaval Packinox ) فرانسه آغاز نمود. معرفی مبدلهای حرارتی صفحه ای خاص شرکت پکیناکس و نصب آنها در پالایشگاههای شیراز و اصفهان در همان ابتدا موجب افزایش چشمگیر تولید بنزین در این پالایشگاهها و بازگشت سریع سرمایه گردید. دپارتمان نفت و گاز سپس همکاری خود را با شرکت پروزرنات ( Prosernat ) و موسسه نفت فرانسه ( IFPEN ) توسعه داد و با شکل گرفتن شرکت شرکت آکسانز ( Axens ) در موسسه نفت فرانسه همراه با این گروه موفق به تأمین فن‏آوری و لایسنس برای اکثر پالایشگاه های نفت و گاز کشور شد. همچنین ساخت و تأمین انواع کاتالیست و جاذب‏ها از طریق شرکت AXENS برای بسیاری از پتروشیمی‏ها و پالایشگاه‏ها میسر گردید. مطالعات اقتصادی امکان‏سنجی برای پروژه‏های زیرساختار از دیگر زمینه ‏هایی است که شرکت AXENS خدمات پیشرفته خود را به وزرات نفت ایران ارائه داد. در طول این سال‏ها، جهت بالابردن سطح بهره‏وری و پشتیبانی بهره‏برداری،  انواع خدمات آموزشی به واحدهای تولیدی نفت خام و محصولات پایین‏دستی ارائه شده است.

 در راستای تأمین مهندسی و فن آوری‏های مورد نیاز صنعت گاز، گروه نفت و گاز سیماقند از سال 1996 همکاری خود را با شرکت PROSERNAT فرانسه آغاز کرد. تمامی فازهای مجتمع گاز پارس جنوبی (به‏غیر از فازهای 17و 18) لایسنس شیرین سازی گاز واحدهای آمین 101 و 116 را از این شرکت دریافت کردند. همچنین پروژه‏های NGL 3200 و پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، لایسنس شیرین سازی خود را از طریق این شرکت تأمین نموده‏اند. همچنین، طراحی و ساخت واحدهای نمک زدایی Desalter در مجتمع گاز پارس جنوبی و پالایشگاه نفت بندرعباس و همچنین 4 واحد TEG نم‏زدایی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس از دیگر خدمات این شرکت بوده است.

تأمین پکیجها و تجهیزات سنگین جهت پروژه‏های زیرساختار صنعت نفت و گاز کشور، نقش دیگر گروه نفت و گاز شرکت سیماقند می باشد. در این راستا، تأمین مبدل‏های عظیم حرارتی صفحه‏ای از طریق شرکت ALFA LAVAL PACKINOX فرانسه، واحدهای بویلر و بازیافت حرارت(HRSG) و تولید بخار توسط شرکت SC ENGINEERING کره‏جنوبی، پمپ‏های فرآیندی ساخته شده توسط شرکت PERONI POMPE ایتالیا، انواع پکیج‏های شیرین سازی آب و فاضلاب از طریق شرکت TIMEX ترکیه، قطعات داخلی رأکتور از شرکت JOHNSON SCREENS فرانسه و همچنین شیرآلات فرآیندی خاص از شرکت HARTMANN EXAL آلمان برای پالایشگاه‏ها و پتروشیمی‏ها بخشی از فعالیتهای این دپارتمان در طی ۲۰ سال گذشته می باشد. 

دپارتمان انرژی

گروه انرژی در سال 1370 با هدف ارائه خدمات مهندسی و بازرگانی به صنایع نیروگاهی کشور تاسیس گردید.  این شرکت با تکیه بر توانمندی های موجود با چشم انداز و راهبرد های انتخاب شده نسبت به ارائه سبد متنوعی از خدمات نوین به مشتریان این صنایع اقدام نموده است و پروژه های مختلفی را با کسب رضایتمندی مشتریان در زمان های پیش بینی شده به اتمام رسانده است.

در بدو ورود به این عرصه، شرکت سیماقند با اخذ نمایندگی های شاخص اروپایی و ژاپنی توانست گام بزرگی در این بخش از صنعت بردارد. از اولین پروژه های انجام شده میتوان به پروژه ساخت بویلرهای نیروگاه شهید رجایی که توسط شرکت IHI ژاپن طراحی و با مشارکت سازندگان داخلی تحویل گردید، اشاره نمود.

از آنجاییکه تعمیرات میان دوره ای (اورهال) واحد های تولید نیرو نیازمند تهیه قطعات اصلی میباشند، این شرکت قادر است تجهیزات مورد نیاز را در زمینه های زیر تأمین و یا محصولات مشابه آنها را به نیروگاه های مربوطه ارائه نماید:

 1. تامین قطعات مکانیکی، ابزار دقیق، الکتریکی و آتش نشانی
 2. تامین قطعات واحدهای تولید برق و بخار
 3. تامین پکیج های اورهال نیروگاهی
 4. ساخت قطعات حساس و بحرانی با کیفیت برابر با سازنده اصلی با نظارت کامل مشتری
 5. ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای در زمینه تعمیرات و برگزاری مناقصات

دفاتر عمان، دبی و آلمان این شرکت بمنظور تأمین قطعات اصلی بصورت مستقیم و با ضمانت نامه رسمی سازنده ایجاد گردیده است که آماده همکاری با نیروگاه های مختلف میباشد.

از جمله نمایندگی های انحصاری شرکت‌ سیماقند میتوان موارد زیر را نام برد:

 • SC FAMILY \ SOUTH KOREA
 • HARTMANN-EXAL \ GERMANY
 • METALCAM \ ITALY
 • CHONGWON & ACG GMBH \ SOUTH KOREA & GERMANY
 • TIMEX \ TURKEY
 • PCC \ SHOUTH KOREA

در حال حاضر این شرکت با اکثر نیروگاههای تولید برق همکاری تنگاتنگی دارد و وظیفه تامین لوازم یدکی مورد نیاز آنها را برعهده دارد که میتوان به شرکت های دولتی و خصوصی زیر اشاره نمود:

 1. شرکت مپنا توربین (توگا)
 2. شرکت مپنا بویلر
 3. نیروگاه رودشور
 4. شرکت مديريت توليد برق سمنان
 5. شرکت مديريت توليد برق شاهرود
 6. شرکت مديريت توليد برق جنوب اصفهان
 7. شرکت مديريت توليد برق هرمزگان
 8. شرکت مديريت توليد برق ارومیه
 9. نیروگاه گلستان (علی آباد کتول)
 10. نیروگاه زواره (اصفهان 2)
 11. شرکت مديريت توليد برق گيلان
 12. نيروگاه سيکل ترکيبي نکاء
 13. نيروگاه شهید محمد منتظری
 14. نیروگاه شهید رجایی

همچنین شرکت سیماقند در هماهنگی پروژه های EPC دارای سابقه ای درخشان می باشد و همکاری گسترده ایی در زمینه های مختلف با شرکت های ذیل درکارنامه کاری خود دارد:

 • شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی (MAPNA)
 • شرکت مادر تخصصی برق حرارتی (TPPHCO)
 • شرکت صانیر(SUNIR)
 • شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED)
 • شرکت فراب طرح های آب و انرژی (FARAB)
 • شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران (NIOEC)

دپارتمان سیمان

دپارتمان سیمان شرکت سیماقند اولین دپارتمان تخصصی در زمینه تامین تجهیزات مورد نیاز صنایع در ایران است. این بخش سوابق طولانی در همکاری با کارخانجات مختلف سیمان دارد که از آن جمله می توان به سیمان خوزستان، سیمان هرمزگان، سیمان شرق، سیمان کارون، سیمان سفید ساوه، سیمان اردبیل، سیمان درود، سیمان بهبهان اشاره کرد.

دپارتمان سیمان با دارا بودن نمایندگی های شرکت هایی همچون شرکت Fives فرانسه، Barbieri ایتالیا، Kawasaki ژاپن طراح و سازنده خط کامل سیمان و شرکت CDI چین تا کنون توانسته تجهیزات اصلی خط کامل کارخانجات سیمان شامل آسیاهای مواد و سیمان، انواع گیربکس، موتور و قطعات یدکی آنها را به صنایع داخلی خدمات شایان توجهی را ارائه نماید.

از جمله فعالیتهای این گروه از شرکت سیماقند میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • طراحی و ساخت خط کامل کارخانه­های سیمان بهبهان، سیمان درود، سیمان اردبیل و سیمان فارس نو
 • تامین کوره های سیمان خوزستان، سیمان هرمزگان، سیمان شرق، کارون و سفید ساوه
 • تسمه های انتقال مواد مذاب شرکت فولاد مبارکه اصفهان

 

دفاتر عمان، دبی و آلمان شرکت سیماقند بمنظور تأمین قطعات اصلی بصورت مستقیم قادر هستند تا انواع قطعات یدکی مورد نیاز گیربکس های شرکت Flender، بلبرینگ های شرکت SKF، انواع بلت، رولر و پولی های شرکت Rulmeca ایتالیا، تجهیزات آزمایشگاهی، الکتروموتورهای شرکت Schorch آلمان و تجهیزات شرکت ABB را در کوتاه ترین و منصفانه ترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

دپارتمان معدن

دپارتمان معدن شرکت سیماقند بعد از گروه سیمان قدیمی ترین دپارتمان این شرکت به حساب می آید. اصلی ترین فعالیت این بخش، تأمین تجهیزات مورد نیاز معادن کشور در بخش­های مختلف اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی می­باشد. این دپارتمان به منظور ارائه راه حل مناسب جهت رفع مشکلات فعالان حوزه معدن، نمایندگی شرکت های صاحب نامی از کشورهای اروپای غربی، روسیه، آفریقای جنوبی و چین را دارا می باشد که از آن جمله می توان به نمایندگی های انحصاری برندهای معتبر اروپائی مانند Neyrtec Mineral و Erga اشاره نمود.

همچنین این شرکت قادر به تأمین ماشین آلات معدنی مانند شاول، دامپ تراک، دستگاه حفاری، سرمته و تمام تجهیزات مرتبط به کارخانه­های فرآوری از قبیل انواع سنگ­شکن و آسیا، تجهیزات طبقه­بندی مواد، تجهیزات پرعیارسازی، انواع تیکنر، انواع فیلتر، سیستم انتقال مواد، تجهیزات بازیافت آب و انواع پمپ می­باشد.

شایان ذکر است که شرکت سیماقند امکان هماهنگی جهت طراحی خطوط تولید در مقیاس صنعتی و تأمین تجهیزات مربوطه و نیز انجام تست­های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی توسط شرکاء خارجی یا ایرانی را دارد. به عبارت دیگر، سیماقند قادر به ساخت و راه اندازی کارخانه­های فرآوری مواد معدنی به صورت کلید در دست (Turnkey) می­باشد.

از جمله فعالیت های این دپارتمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تامین مکانیسم کامل و سیستم محرکه (Drive Units) تیکنرهای 12 و 24 متری مجتمع مولیبدن سونگون
 • فیلتر پرس ذوب و پالایش خاتون آباد
 • طراحی، مدلسازی و انجام تست­های پایلوت در فرانسه و تأمین خوشه­های هیدروسیکلون شرکت خاک چینی ایران (ICCKaolin)
 • تأمین اسکرابر سایشی به منظور تخلیص سیلیس، هیدروسیکلون، تیکنر خمیری و جداکننده مغناطیسی خشک شدت بالا برای گروه صنعتی شیشه کاوه (Kaveh Glass)
 • تأمین فیلتر پرس، گیربکس، سرمته و تجهیزات دیگر برای معادن سنگ آهن از جمله سنگان، چادرملو و گل گهر.