در همه جای دنیا برای مشاغل یا رشته های تحصیلی خاص، اسامی خاصی وجود دارد، در حالیکه تقریبا می توان گفت مشخصات این رشته ها یا دسته بندی کارها یکسان است. بعنوان مثال در کشور آلمان مدرک مهندسی با نام Diplom-Ingenieur یا به اختصار « Dipl-Ing- دیپلینگ» شناخته می شود. اینک، اگر فارغ التحصیل از ایران یا کارشناس و مهندس ایرانی بخواهد برای کار و اقامت آلمان اقدام نماید، اگر ایشان بدنبال معادل گذاری مدرک تحصیلی یا مدارک و گواهینامه های فنی خود رفته و بتوان معادل دیپلینگ را اخذ نماید، خواهد توانست از مزایای بسیاری در پروسه کاری خود بهره مند گردد.

 
بیشتر بخوانید:
روحانی: ساخت واکسن و خرید آن از خارج در دستور کار است

معمولاً موسسات آلمان خواهند توانست صلاحیت فرد را در رشته تحصیلی یا شغلی مورد نظر تایید نمایند.

 

 

چگونه می توان مدارک خود را تعیین صلاحیت و معادل سازی کرد؟

ارزش‌گذاری و معادل سازی مدارک تحصیلی‌ همیشه یک پوئن مثبت برای متقاضیان تحصیل در آلمان بشمار می رود. یعنی می توان گفت در برخی دانشگاه ها یا شرکت ها جزو ضروریات محسوب شده و برخی جاها اختیاری خواهد بود. ولی اگر اختیاری باشد، معادل گذاری مدارک تاثیر بسزایی در پذیرفته شدن خواهد داشت.

 

چه کسی‌ باید مدارک خود را معادل سازی کند؟

برخی مشاغل هستند که در آلمان با نام رگوله یا نرمال سازی شده شناخته می شوند که شما میبایست حتما مجوزهای لازم را داشته باشید تا به شما اجازه فعالیت بدهد. اگر شما دارای اقامت آلمان هستید، می بایست برای شروع به کار در این زمینه ها مدرک و لایسنس مورد نظر را اخذ نمایید. مثلا اگر دکتر هستید یا مشاور اقتصادی و مالی هستید نیاز به گذراندن دوره و اخذ مدرک معتبر در آلمان خواهید داشت. همچنین اگر که شما پیمانکار یا بازرگان هستید نیاز به مدارک پیمانکاری و بازرگانی خواهید داشت که هر کدام پروسه کاری خود را می طلبد تا اخذ شود.

ارزش گذاری مدارک کاری، حرفه ای و تحصیلی شما در آلمان باعث می شود صلاحیت های فوق با سهولت بیشتر به شما اعطا گردد. شرکت وایز بیزنس گروپ در کلن آلمان آمادۀ ارائه خدمات در زمینه مشاوره و انجام امور اداری مربوط به ارزش گذاری مدارک را برای شما انجام خواهد داد.

چه کسانی می توانند از ارزشگذاری مدارک بهره مند گردند؟

کارشناسان فناوری اطلاعات (حوزه IT) یا مشاغلی مانند شیرینی پزی و نانوایی و... نیازی به معادلسازی مدارک ندارند. ولی در بازار از آنجایی که رقابت زیاد است، مسلماً داشتن لایسنس و Certificate تایید شده در انتخاب مشتری ها تاثیر گذار خواهد بود. شرکت های استخدام کننده معمولا به چنین مدارکی اهمیت ویژه ای می دهند، زیرا نشان می دهد شما زوایای کامل یک فیلد کاری در آلمان را مسلط هستید، پس آغاز به کار شما در آلمان محتمل تر خواهد بود. هرچند که ارزشگذاری مدارک در زمینه کاری شما ضروری نباشد.

به این نکته توجه فرمایید که اگر از کشورهای خارج از EU می خواهید وارد آلمان شده و شروع به کسب و کار کنید، اگر که تحصلات عالیه ندارید و توانایی های کاری شما بصورت اکتسابی و تجربی بوده اند، می بایست حتما برای اخذ گواهینامه های مورد نیاز اقدام نمایید، زیرا این تنها راهی خواهد بود که می توانید ثابت کنید واجد شرایط در زمینه کاری خودتان هستید.