اگر به دفترچه ثبت‌نام دانشگاه از طریق کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی نگاهی بیندازید، خواهید دید که دارندگان مدرک معادل که تاریخ مدرکشان مربوط به بعد از سال 77 است حق ثبت‌نام ندارند.

این مسئله باعث سردرگمی این افراد شده و برایشان جای سؤال است که چگونه می‌توانند تحصیلاتشان را ادامه دهند؟ آیا وقتی که برای تحصیل دانش مربوطه صرف کرده‌اند برای ادامه تحصیل در دانشگاه کافی نبوده و باید مجدداً از ابتدا تحصیلات دانشگاهی خود را از سر بگیرند؟

معادل‌سازی مدرک دوره‌های مؤسسات و سازمان‌ها

برخی سازمان‌ها دوره‌هایی جهت افزایش مهارت انجام کار برای کارمندانشان برگزار می‌کنند. در پایان هر دوره یک مدرک به ایشان اعطا می‌شود که معادل یکی از مقاطع تحصیلی دانشگاهی است. گاهی هم موسساتی که از طرف وزارت علوم مجوز ندارند با جذب دانشجو و برگزاری دوره مدرک ارائه می‌دهند.

اما سؤال اینجاست که آیا اعتبار این مدرک واقعاً به اندازه مدرک دانشگاهی معادل آن است؟ آیا می‌توان با آن مدرک به ادامه تحصیل در دانشگاه پرداخت؟ مثلاً اگر شما در این دوره‌ها شرکت کرده‌اید و مدرک معادل کارشناسی کسب کرده باشید می‌توانید در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنید؟

تا سال 77 برای این دسته افراد آزمون جامع برگزار می‌شد. افرادی که در چنین دوره‌هایی شرکت کرده بودند می‌توانستند در آزمون جامع شرکت کرده و در صورت پذیرفته شدن به آن‌ها مدرک معادل تحصیلات دانشگاهی اعطا می‌شد. این افراد با مدرک معادل می‌توانستند در دانشگاه تحصیلاتشان را ادامه دهند.

در تاریخ 77/9/3 تصویب شد که آزمون جامع برگزار نشود. ازاین‌رو مدارک معادلی که سازمان‌ها و مؤسسات در پایان دوره‌های آموزشی اعطا می‌کنند مورد تأیید وزارت علوم یا بهداشت نیست و این افراد نمی‌توانند با این مدرک در دانشگاه ادامه تحصیل دهند. توجه داشته باشید که تاریخ شرکت در آزمون اهمیت دارد نه تاریخ اعطای مدرک؛ بنابراین چنانچه شما قبل از تاریخ 77/9/3 در آزمون جامع شرکت کرده باشید ولی مدرک شما بعد از این تاریخ صادر شده باشد، مدرکتان مورد پذیرش است.

اما با توجه به اینکه اکنون برگزاری دوره‌های معادل ممنوع اعلام شده، افرادی که فاقد مدرک معادل‌اند برای ادامه تحصیل در دانشگاه باید چه کنند؟ و آیا افراد دارای مدرک معادل در قبل از تاریخ 77/9/3 می‌توانند در هر دانشگاهی ثبت‌نام کنند؟

معادل‌سازی مدرک تحصیلی کاردانی و کارشناسی

چند سال بعد در تاریخ 92/5/28 آیین‌نامه‌ای تحت عنوان «آیین‌نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیررسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر» به تصویب رسید. طبق این آیین‌نامه افرادی که در دوره‌های معادل کاردانی یا کارشناسی شرکت کرده‌اند و قبل از 77/9/3 در آزمون جامع شرکت کرده و پذیرفته شده‌اند، مدرکشان موردپذیرش بوده و می‌توانند با آن مدرک برای مقاطع تحصیلی بالاتر ثبت‌نام کنند، مشروط بر اینکه واحدهای مصوب وزارت علوم در دوره‌ای که گذرانده‌اند رعایت شده باشد.

در ضمن فرهنگیانی که بین سال های 77 تا 81 آموزش ضمن خدمت دیده‌اند و افرادی که در دانشگاه در مقطع کارشناسی ثبت‌نام کرده، در اواسط تحصیل انصراف داده یا اخراج شده‌اند و مدرک معادل کاردانی را دریافت داشته‌اند مشمول این قانون می‌شوند.

افرادی که در دانشگاه در مقطع کارشناسی پیوسته ثبت‌نام کرده باشند می‌توانند بعد از گذراندن حداقل 68 واحد از تحصیل انصراف داده و مدرک معادل کاردانی دریافت کنند.

درصورتی‌که دانشگاه محل اخذ مدرک معادل این افراد مورد تأیید وزارت علوم یا بهداشت باشد، منعی برای ثبت‌نام مقطع کاردانی به کارشناسی ندارند.

معادل‌سازی مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد

طبق مصوبه آیین‌نامه تاریخ 92/5/28، افرادی که تا تاریخ 77/9/3 جهت دریافت مدرک معادل کارشناسی ارشد در آزمون جامع شرکت کرده باشند و فرهنگیانی که بین سال‌های 77 تا 81 آموزش ضمن خدمت دیده باشند، می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهند.

تنها نکته‌ای که در اینجا مطرح است این است که دوره سپری‌شده باید سرفصل‌های مصوب وزارت علوم را پوشش داده باشد، در غیر این صورت مدرک ایشان غیر معتبر بوده و حق ادامه تحصیل در دانشگاه را ندارند.

فرهنگیانی که بین سال‌های 77 تا 81 آموزش ضمن خدمت دیده‌اند نیز مشمول این قانون می‌شوند.

نتیجه

با توجه به مطالب گفته‌شده و با استناد به بند 3 آیین‌نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیررسمی در آزمون‌های ورودی مقاطع بالاتر، دوره‌هایی که بعد از سال 77 برگزار شده‌اند و دوره‌هایی که اکنون برگزار می‌شوند، هیچ‌یک معادل تحصیلات دانشگاهی نبوده و افرادی که در این دوره‌ها آموزش می‌بینند نمی‌توانند بر اساس مدرکی که دریافت می‌نمایند در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

معادل‌سازی مدرک تحصیلی خارج از کشور (وزارت بهداشت و وزارت علوم)

یکی دیگر از کاربردهای آزمون و اعطای مدرک معادل برای افرادی بود که در دانشگاه‌های خارج از کشور که مورد تأیید وزارت علوم و یا وزارت بهداشت نبوده است تحصیل کرده‌اند. این افراد برای اینکه بتوانند مدرک مورد تأیید وزارت علوم یا بهداشت را دریافت کنند در آزمون جامع شرکت کرده و مدرک معادل تحصیلاتشان دریافت می‌کردند.

اکنون‌که قانون ممنوعیت برگزاری آزمون جامع به تصویب رسیده، این افراد برای ادامه تحصیل در داخل کشور دو راه پیش رو دارند:

 • فرد متقاضی، یک سری واحدهای جبرانی را در یکی از دانشگاه‌های داخل کشور بگذراند و مدرک رسمی دریافت کند.
 • در کنکور مقطع بعدی شرکت کرده و بتواند 80 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در رشته موردنظر را کسب کند.

خدمات ما

 • 7 سال تجربه

  موسسه علوم وفنون پردیس رازی چندین سال است که فعالیت خود را با پیشرفت های روز افزون شروع کرده و جز برترین موسسه ها می باشد

 • استعلام

  صحت تمامی مدارک صادر شده در موسسه را میتوانید از بخش استعلام سایت بررسی نمایید

 • اعتبار

  تمامی مدارک معادل سازی شده در موسسه دارای اعتبار از مرکز ثبت و ارتقا دانش بوده و قابل ارائه در مراکز دولتی و … می باشد

 • ترجمه

  کلیه مدارک صادر شده از این موسسه قابلیت ترجمه به زبان های مختلف را دارا هستند

 

 

درباره موسسه پردیس رازی

 

موسسه پردیس علوم فنون رازی از سال ۱۳۹۶ به منظور ارتقا سطح کیفی دانش کاربردی برای متقاضیان و افرادی که سابقه کاری ..... دارند و اما مدرک تحصیلی معتبری ندارند، افرادی که به فکر ارتقا سمت شغلی خود، کسب جواز و قصد مهاجرت کاری را دارند و به آینده درخشانی می اندیشند توسط گروه مهندسین و مشاورین مجرب و هیئت علمی معتبر تاسیس گردید.

رشته هایی که فرآیند معادلسازی برای آنها امکانپذیر است

 • علوم تجربی

  علوم تجربی

  طب سنتی و مکمل، ماساژ درمانی، دندانسازی تجربی و پروتز، میکروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی و کلیه گرایشات آنها

 • تربیت بدنی و علوم ورزشی

  تربیت بدنی و علوم ورزشی

  فیزیولوژی ورزشی، آناتومی، ماساژ ورزشی، روانشناسی ورزشی، بیومکانیک ورزشی و کلیه رشته های ورزشی بصورت تخصصی مانند فوتبال، تکواندو، ووشو، کشتی، بدنسازی و سایر گرایشات آن

 • رشته های مهندسی

  رشته های مهندسی

  عمران، معماری، مکانیک، برق، کامپیوتر، صنایع، متالوژی، معدن، فناوری اطلاعات، رباتیک، هوافضا، شیمی، نساجی، کشاورزی، صنایع غذایی، شهرسازی، هوانوردی، علوم هسته ای و کلیه گرایشات آنها

نظرات مشتریان ما

 • رضا عباسی - دانشجو

  اینجانب محسن سلمانیان از مرکز علوم فنون پردیس رازی مدرک همسطح دیپلم در رشته مکانیک تاسیسات دریافت کرده و از خدمات ارزنده و ارسال به موقع مدارک ممنونم.
 • مریم واحدیان - دانشجو

  با سلام به مدیران محترم موسسه مدتی بود که مشکل کار و اشتغال داشتم و به هرجا یا هر شرکتی سر میزدم حداقل مدرکی که از من می خواستند دیپلم به بالا بود و یا رشته ی مرتبط با کار مورد نظر را می خواستند و نمی توانستم جایی استخدام شوم تا اینکه به واسطه ی یکی از دوستان که قبلا از این موسسه مدرک معادل کاردانی دریافت کرده بود آشنا شدم و با پر کردن فرم ثبت نام و ارسال مدارک و تکمیل پرونده موفق به اخذ مدرک کاردانی در رشته گردشگری گردیده ام و الان مشغول کار در دفتر شرکت خدمات هواپیمایی و گردشگری هستم.
 • نوذر آقا محمدی - دانشجو

  اینجانب با ۲۵سال تجربه کاری در رشته معماری که سال ها مرا بنام مهندس خطاب می کنند و اکثر مهندسین ساختمانی و ابنیه بعنوان مشاور از بنده حقیر استفاده می کنند ولی همیشه این مشکل با خودم داشتم و آن نداشتن مدرک مهندسی معماری بود.خییلی از فرصت ها و قرار دادها را از دست دادم به واسطه نداشتن مدرک خداراشاکر هستم با وجود چنین مراکزی منجمله موسسه فنون پردیس رازی که مرا به اهداف خود به واسطه صدور مدرک کارشناسی معماری رساند بسیار خرسند و خوشحالم و نمیدانم چگونه از دکتر احمدی مهر ریاست محترم موسسه تشکر کنم و جبران این محبتی که در حق بنده کردن بنمائیم.برای ایشان و مجموعه خوبشان آرزوی پیروزی نصرت و موفقیت و پیشرفت در تمام ابعاد را دارم.
 • وحید عبدی- دانشجو

  اینجانب وحید عبدی از زحمات بی پایان شما که یک عمر آرزوی بنده داشتن مدرک تحصیلی بود کمال تشکر و قدردانی را دارم که موفق به اخذ مدرک معادل کارشناسی از موسسه بین المللی آرمان سازان دانش آفرین شدم،و مرا به آرزوی دیرین خود رساندید. از مسئولان مرکز و رئیس موسسه کمال تشکر را دارم و تا آخر عمر مدیون زحمات بی پایان ایشان هستم.

  خدمات ما

  • سه

   تنظیم اسناد

   لورسپم یک متن ساختگی می باشد که برای پر کردن مطالب یک سایت به کار می رود و بسیار کار بردی می باشد

  • چهار

   اظهارنامه

   لورسپم یک متن ساختگی می باشد که برای پر کردن مطالب یک سایت به کار می رود و بسیار کار بردی می باشد

  • سه

   تنظیم قراردادها

   لورسپم یک متن ساختگی می باشد که برای پر کردن مطالب یک سایت به کار می رود و بسیار کار بردی می باشد

  • چهار

   تنظیم مکاتبات

   لورسپم یک متن ساختگی می باشد که برای پر کردن مطالب یک سایت به کار می رود و بسیار کار بردی می باشد

  • سه

   چک لیست

   لورسپم یک متن ساختگی می باشد که برای پر کردن مطالب یک سایت به کار می رود و بسیار کار بردی می باشد

  • چهار

   اعطای گواهینامه

   لورسپم یک متن ساختگی می باشد که برای پر کردن مطالب یک سایت به کار می رود و بسیار کار بردی می باشد

  رویدادهای اخیر

  تماس با ما

  نام خود را وراد کنید

  نام خانوادگی خود را وارد نمایید

  ورودی نامعتبر

  لطفا یک شماره معتبر وارد کنید

  ورودی نامعتبر

  -->

  دسترسی سریع